W przedszkolu mamy trzy grupy

W przedszkolu mamy trzy grupy – Niebieską, Zieloną i Żółtą.

W każdej grupie są dzieci zróżnicowane wiekowo: od 3 do 5 lat. Każdą z nich grup opiekuje się 3 wychowawców.

Grupa zróżnicowana wiekowo umożliwia indywidualne podejście do każdego dziecka, koncentrację na jego potrzebach i możliwościach. Pozwala każdemu dziecku rozwijać potencjał i osiągać sukcesy w jego własnym tempie. Sprzyja wzajemnej wymianie doświadczeń, inspiracji, zapewnia optymalny rozwój społeczny. Dzieci uczą się wrażliwości, troski, wzajemnej pomocy.

851366d7439895a0bbae29df0cc54485

Plan dnia

Rytm dnia dostosowany jest do potrzeb dzieci

7:30 – 9:00

Dzieci przychodzą do przedszkola. Zabawy dowolne, przygotowanie do rozpoczęcia dnia

9:30 – 10:30

Śniadanie w postaci przekąsek

13:00 – 14:00

Obiad

14:00 – 15:00

Odpoczynek, czytanie książek, zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe

Oprócz zajęć montessoriańskich w przedszkolu dzieci rozwijają swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, uczestnicząc w zajęciach skierowanych do wszystkich dzieci, wliczonych w czesne:

Są to ogólnorozwojowe zajęcia sportowe. W przedszkolu jest dobrze wyposażona sala gimnastyczna, na której dzieci mogą rozwijać różne formy aktywności fizycznej. Poprzez rozmaite gry i zabawy ruchowe dzieci ćwiczą zwinność, szybkość, równowagę, orientację przestrzenną, koordynację ruchową. Uczą się zasad fair play oraz przyjaznego stosunku do wszystkich dzieci. Nauczyciel dba również o prawidłową postawę duchową – kształtuje takie cechy osobowości jak odwaga, chęć przezwyciężania własnych barier, samokontrola. Rozwija w dzieciach zamiłowanie do ruchu i sportu.

Na tych zajęciach dzieci poznają świat muzyki i tańca. Nauczyciel prowadzi z dziećmi różne zabawy muzyczno – ruchowe przy akompaniamencie pianina lub gitary. Dzieci używają różnych instrumentów, uwrażliwiających słuch oraz wyczucie rytmu. Chętnie uczą się wielu nowych piosenek. Oprócz zajęć muzycznych dzieci korzystają z dzwonków montessoriańskich – specjalnej pomocy uwrażliwiającej słuch i zamiłowanie do harmonii dźwięków. Dzięki tej pomocy dzieci chętniej podejmują naukę gry na instrumentach będąc już w szkole.

Jest częścią programu kulturalnego w przedszkolu. Na tych zajęciach dzieci wykorzystują różne materiały i techniki do tworzenia samodzielnie wykonanych prac. Nauczycie nie ogranicza dziecięcego zapału tworzenia – pozostawia swobodę działania. Często w czasie zajęć dzieci słuchają muzyki, która pomaga im wczuć się w nastrój dzieła, nad którym pracują. Zajęcia te rozwijają kreatywne myślenie dzieci, rozszerzają ich zdolności manualne oraz twórcze. Materiały plastyczne są dostępne dla dzieci każdego dnia popołudniu.

Na tych zajęciach dzieci poznają podstawy języka. Śpiewają piosenki, bawią się w różne gry i zabawy ułatwiające zapamiętywanie nowych słów. Kontakt z językiem angielskim w przedszkolu ułatwi im później naukę w szkole.

Posiadamy w przedszkolu jedyny w swoim rodzaju piekarnik na kółkach, dzięki czemu dzieci w swojej sali mogą rozwijać skrzydła w sztuce kulinarnej. Na tych zajęciach dzieci nie tylko gotują. Poznają różnorodność owoców, warzyw, zbóż, poznają ich nazwę, smak, wygląd, zastosowanie. Przygotowują różne potrawy, uczą się bezpiecznego zachowania w kuchni – posługiwania się różnymi narzędziami kuchennymi (obieraczki do warzyw, krojenie nożem, wyciskanie soku z owoców). Dzieci robiły już prawdziwe masło, makaron, sałatki z owoców i warzyw, gotowały, dusiły, smażyły i piekły, a nawet kisiły ogórki i kapustę, z której potem zrobiły kapustę z grzybami na spotkanie opłatkowe. Rodzice mogą spróbować wytworów kulinarnych dzieci na wszelkich spotkaniach i uroczystościach

Oprócz tych zajęć w przedszkolu w czasie popołudniowym odbywają się zajęcia dodatkowo płatne, skierowane do dzieci chętnych. W zależności od potrzeb i zainteresowań dzieci są to: balet, ceramika, tańce, szachy, warsztaty twórczego myślenia, zajęcia cyrkowe, judo, mini tenis.

Zdrowe żywienie dzieci jest dla nas bardzo ważne.

Dlatego w naszym przedszkolu dzieci nie jedzą słodyczy, nie piją słodzonych napojów. Jedzą dużo świeżych warzyw i owoców. Nie są zmuszane do jedzenia.

śniadanie

W przedszkolu podawane jest między godziną 9 a 11. Odbywa się przy jednym stoliku, do którego kolejno siadają dzieci wtedy, kiedy poczują taką potrzebę. Dzieci dostają pokrojone warzywa i owoce oraz pełnoziarniste pieczywo i masło. Porcje nie są wydzielane, dzieci samodzielnie nakładają sobie jedzenie i mogą usiąść do posiłku więcej niż jeden raz. Przed jedzeniem myją ręce, po zjedzeniu myją swój talerzyk.

obiad

jest spożywany wspólnie przez grupę. Dzieci przygotowują się do obiadu – myją ręce, nakrywają do stołu. Wszystko jest prawdziwe, talerze i kubki porcelanowe, sztućce trochę mniejsze niż dla dorosłych, aby dziecięca dłoń mogła je wygodnie trzymać. Dania są podawane w ładnych naczyniach – uczymy dzieci estetyki stołu. Przed posiłkiem modlimy się, potem dzieci samodzielnie nakładają sobie potrawy na talerze. Uczymy je, aby zjadły wszystko, co sobie nałożyły, ale nie zmuszamy do tego. Po jakimś czasie umieją już ocenić jak bardzo są głodne i nałożyć tyle ile potrzebują. W czasie posiłku dzieci rozmawiają, uczą się dobrych manier, delektują jedzeniem. Po skończonym posiłku odnoszą naczynia, opłukują je, potem czyszczą stoły, zamiatają podłogę. Po sprzątnięciu kolejno myją zęby. Obiad to doskonały czas ćwiczenia samodzielności, troski o otoczenie i możliwość pomocy młodszym kolegom. To bardzo miły i owocny czas dla dzieci.

podwieczorek

organizowany jest w podobnej formie jak śniadanie i podawany około godz. 15.

Dni wolne w ciągu roku przedszkolnego

Przedszkole jest otwarte od 1 września do 31 lipca w godzinach 7.30 – 17.30.
Dni wolne:

  • 1 listopada: Wszystkich Świętych
  • 11 listopada: Rocznica Odzyskania Niepodległości
  • 23 grudnia – 1 stycznia: Boże Narodzenie, Nowy Rok
  • Święta Wielkanocne: od Wielkiego Czwartku do Wtorku Wielkanocnego
  • 1 – 3 maja: Rocznica Konstytucji
  • Boże Ciało, piątek po uroczystości Bożego Ciała