Przedszkole Montessori Słonecznik istnieje od 2001 roku.

Jest zarejestrowaną placówką oświatową wpisaną do rejestru placówek oświatowych, prowadzonego przez m. st. Warszawa i znajduje się pod nadzorem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Kim jesteśmy?

przedszkole Montessori Warszawa

Przedszkole jest wzorcową placówką montessoriańską zarówno pod względem wyposażenia w materiały rozwojowe jak i organizacji pracy z dziećmi. Współpracujemy z wieloma uczelniami oraz placówkami doskonalenia nauczycieli. Są to m. in.: Akademia Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Polski Instytut Montessori, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koszarawie, Stowarzyszenie Montessori bez Granic. Z możliwości odbycia praktyk studenckich i hospitacji korzysta wielu studentów i słuchaczy wymienionych instytucji.

Praca z dziećmi fascynowała nas od zawsze - pierwsze doświadczenia zdobywaliśmy będąc jeszcze w liceum.

przedszkole Służew Warszawa

 

Wybraliśmy różne kierunki studiów, ale każdy związany był z dziećmi - Jan skończył pedagogikę specjalną, Ewa pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, Julia psychologię. Każde z nas pracowało z dziećmi szukając najlepszej drogi wspierania ich rozwoju. I każde z nas znalazło!

W 2001 roku poznaliśmy się i wtedy już wiedzieliśmy, że pedagogika Montessori to dla nas jedyna droga. Pracując z dziećmi wiemy, że dajemy im to czego potrzebują, a my czerpiemy z pracy ogromną radość i satysfakcję. Do współpracy zaprosiliśmy wyjątkowych ludzi - oddanych pracy z dziećmi, zaangażowanych, nieustająco poszerzających swoje kompetencje. W ten sposób powstał Ośrodek Edukacji Montessori powołany w celu prowadzenia przedszkola i szkoły Montessori.

Do współpracy zaprosiliśmy nauczycieli wyjątkowych...

przedszkole katolickie Warszawa

 

Nauczycieli nie tylko posiadających wyższe wykształcenie pedagogiczne oraz dyplomy Montessori, ale przede wszystkim ludzi pełnych pasji, prawdziwej miłości do dzieci, entuzjastów i profesjonalistów. Stworzyliśmy zespół kilkunastu osób, dla których praca z dziećmi to źródło nieustającej radości i inspiracji, zespół, który pracuje jak jeden organizm. Łączy nas przyjaźń, pasja, wspólne doświadczenie oraz to, że uwielbiamy naszą pracę!

przedszkole Słonecznik Warszawa

Nauczyciele

montessori Służew Warszawa

 

Pedagodzy z naszego przedszkola są znani i bardzo doceniani w środowisku montessoriańskim, aktywnie działają na rzecz rozwoju edukacji.

Prowadzą zajęcia na wyższych uczelniach, międzynarodowych konferencjach, są zapraszani do mediów oraz jako eksperci w sprawach edukacji przez różne instytucje wspierające edukację, a także udzielają konsultacji innym placówkom.

Nasi nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe pedagogiczne oraz dyplomy renomowanych placówek szkolących nauczycieli Montessori (Polski Instytut Montessori, Canadian Montessori Teacher Education Institut, Association Montessori International, Polskie Stowarzyszenie Montessori). Są to osoby pełne pasji, kreatywne, przyjaźnie nastawione do świata, nie bojące się nowych wyzwań. Wiedzę i doświadczenie zdobywają na kursach, szkoleniach i hospitacjach innych placówek na całym świecie.

Julia Dąbrowska

Współzałożycielka Przedszkola Montessori Słonecznik oraz Szkoły Montessori im. św. Urszuli Ledóchowskiej. Prezes Ośrodka Edukacji Montessori, współtwórczyni Fundacji im. Marii Montessori, członek Zarządu Polskiej Rady Montessori. Współpracuje z Polskim Instytutem Montessori, prowadzi warsztaty i konsultacje.

Bliski jej sercu jest model organizacji oparty na wspólnym dążeniu do celu, odpowiedzialności, zaangażowaniu, szacunku i wzajemnym zaufaniu.

Za kluczowe uważa umiejętności budowania pozytywnych relacji, komunikacji i współpracy, dlatego jest entuzjastką Porozumienia bez Przemocy (NVC) oraz metody Montessori.

W pracy z dziećmi najważniejsza jest dla niej autentyczność, intuicja wychowawcza, szacunek dla indywidualności dziecka i rozpoznanie jego potrzeb.

Z wykształcenia psycholog, absolwentka Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, ukończyła trzy całoroczne kursy Montessori (poziom szkolny i przedszkolny). Uczestniczka programu Akademii Przywództwa Liderów Oświaty. Swoje kompetencje poszerza na licznych szkoleniach i konferencjach, uczestniczy w wydarzeniach Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Prywatnie jest mamą trójki dzieci, właściwie już młodzieży, których wychowywanie to źródło nieustających radości, inspiracji oraz wyzwań. Relaksuje się spacerując z psem, uwielbia górskie wędrówki.

Jan Dąbrowski

Współtwórca Przedszkola Montessori Słonecznik oraz Szkoły Montessori im. Św., Urszuli Ledóchowskiej.

Wieloletni wychowawca młodzieży w ramach Sekcji Rodzin Klubu Inteligencji Katolickiej. Pedagog – absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Dyplomowany Nauczyciel Montessori (MACTE), posiada również dyplom Polskiego Stowarzyszenia Montessori. Członek Montessori Europe, Polskiego Stowarzyszenia Montessori, Stowarzyszenia Montessori bez Granic, współtwórca Fundacji im. Marii Montessori. Od lat aktywnie współpracuje z Polskim instytutem Montessori. Prowadzi warsztaty i konsultacje, również dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Oczarowany Pedagogiką Montessori od 1998 roku. Praca z dziećmi, aktywne wspieranie ich rozwoju fascynowały go od zawsze.

Uwielbia żeglarstwo i bycie z ludźmi. Prywatnie jest ojcem trójki dzieci.

ALICJA JORDAN

przedszkole katolickie Warszawa

Prekursor Pedagogiki Montessori w Polsce. 

Propagatorka montessoriańskich idei  wychowawczych  i edukacyjnych  w placówkach oświatowych, mediach,  na Wyższych Uczelniach. Aktywny wykładowca. Prowadzi konsultacje i montessoriańskie kursy na terenie Polski. Jedna z inicjatorek powołania Polskiego Stowarzyszenia Montessori (1994)  oraz  Akademii dla Rodziców w przedszkolu Montessori.  Uczestniczy  w konferencjach nauczycieli prowadząc warsztaty pedagogiczne. Współpracuje ze Szkołą Wyższą Przymierza Rodzin, instytucjami propagującymi Katechezę Dobrego Pasterza.

Absolwentka socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel dyplomowany, ukończyła podyplomowe studia z Wczesnej edukacji i reedukacji UW,   Pedagogiki specjalnej  APS. W 1993 r.  uzyskała międzynarodowy dyplom Montessori AMI w Aachen. Ustawicznie kształci się z zagadnień psychologii, pedagogiki, neurologii, teologii – jest słuchaczką w Papieskim Wydziale  Teologicznym w Warszawie ( PWTW).

Szczególnie  cenne jest dla niej osobiste spotkanie z dzieckiem, oparte na szacunku, zrozumieniu  i  współpracy oraz wsparciu  jego harmonijnego rozwoju. Za potrzebne uważa tworzenie  w zespole nauczycieli i rodziców atmosfery zaufania,  dialogu i  wspólnego poszukiwania pozytywnych wzmocnień wychowawczych.  Od 2001 r. pracuje w Przedszkolu Montessori Słonecznik w Warszawie. Miłośniczka przyrody lubi odkrywać z dziećmi jej piękno i tajemnice. Odpoczywa  pływając, jeżdżąc na rowerze,  malując akwarelami i  czytając mądre książki.

JOANNA SZYMAŃSKA

przedszkole katolickie Warszawa

Z wykształcenia pedagog specjalny (Akademia Pedagogiki Specjalnej), podyplomowo ukończyła również edukację seksualną na Uniwersytecie Warszawskim. Swój pierwszy kurs pedagogiki Montessori ukończyła w  2005 roku i od kiedy zetknęła się z metodą wie, że nie chce i nie umie pracować z dziećmi inaczej, niż we wzajemnym szacunku, podążaniu z dzieckiem i dawaniu mu bezpiecznych wyborów. W 2008 roku ukończyła kurs w Kanadyjskim Instytucie Montessori i od tego czasu jest związana ze "Słonecznikiem", gdzie jest wychowawcą grupy Niebieskiej. 

Uwielbia towarzyszyć przedszkolakom w przeobrażeniu z nieporadnego 3-latka w pewnego siebie, rezolutnego 6-latka. W codziennej pracy stosuje założenia i narzędzia Porozumienia bez Przemocy, by w pełni wspierać potencjał każdego dziecka oraz by pomóc dzieciom w empatycznym wyrażaniu siebie i zrozumieniu innych.

Oprócz pracy w przedszkolu kształci przyszłych nauczycieli Montessori w Stowarzyszeniu Montessori bez Granic, którego jest współzałożycielką. Prywatnie jest mamą Matyldy i Toli. A kiedy chce odpocząć od całego świata, idzie do jaskini smażyć naleśniki  (jest członkinią Speleoklubu Warszawskiego).

ESTERA KOSIŃSKA

przedszkole katolickie Warszawa

Nauczyciel- wychowawca Montessori,  członek Stowarzyszenia „Montessori bez granic”, prowadzi warsztaty, kursy, terapeuta pedagogiczny. Od 2016 roku związana  z Przedszkolem Montessori Słonecznik.

W pracy z dziećmi kieruje się sercem, starając się odpowiadać na ich potrzeby. Towarzyszy im w ich fascynacji podczas odkrywania piękna świata i drugiego człowieka. Zachwycająca się dziecięcą wrażliwością, otwartością na to, co jeszcze nieznane i nie odkryte. W swoim życiu stara się kierować zasadą: każdy dzień to nowe doświadczenia, niesamowite spotkania,  z których można czerpać coś dobrego, a każde dziecko w swojej indywidualności jest wyjątkowe. Lubi obserwować zmiany, jakie zachodzą w rozwoju dziecka i cieszy się jego uśmiechem, który motywuje ją do działania. Prowadząc zajęcia, chętnie wykorzystuje elementy dramy, tańca, śpiewu, gier i zabaw słownych. Obserwuje, podąża za dzieckiem, wspiera i zachęca do aktywności, ponieważ wie jak cenne dla niego jest samodzielne odkrywanie swoich możliwości. Uważa, że w wychowywaniu młodego pokolenia warto współpracować z Rodzicami- pierwszymi nauczycielami dziecka. 

Dzięki spotykaniu na swojej drodze mądrych i dobrych ludzi- zdobywała  i zdobywa wiele cennych i inspirujących doświadczeń w kilkuletniej pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.  Im dłużej jest nauczycielem, tym więcej radości czerpie z każdego spotkania z dzieckiem. 

Absolwentka Wychowania Przedszkolnego, Nauczania Wczesnoszkolnego oraz Terapii Pedagogicznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Ukończyła Podyplomowe Studia Wychowania Przedszkolnego Metodą Marii Montessori. Podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w kursach, szkoleniach i warsztatach. Lubi budzić się rano z uśmiechem na twarzy i zarażać nim innych przez cały dzień. W wolnych chwilach odkrywa uroki miejskich parków, sadów, polskich  szczytów.  Interesuje się folklorem swojego regionu rodzinnego, poezją śpiewaną, a od czasu do czasu wciela się w rolę wodzirejki.

MAGDA ZIENKIEWICZ BRYŁA

przedszkole katolickie Warszawa

Jej droga do fascynacji pedagogiką Marii Montessori zaczęła się w zupełnie niezwiązanym z nią miejscu, kiedy jako ledwo pełnoletnia osoba zaczęła studiować fizjoterapię. Po kilkuletniej pracy w zawodzie postanowiła zrealizować marzenia z wczesnej młodości i ukończyła studia wychowania fizycznego. Tam po raz pierwszy zetknęła się z pedagogiką, jako procesem wychowania dzieci. Podążając tą drogą ukończyła pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną na Uniwersytecie Warszawskim. 

Zdobywszy doświadczenie w placówkach edukacyjnych oraz wykształciwszy własne przekonania i poglądy postanowiła poszukać innych sposobów na "odkrycie dziecka". W 2016 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku pedagogika Marii Montessori. Od tego czasu rozpoczęła się również jej przygoda z przedszkolem Słonecznik. Aby pogłębić wiedzę i umiejętności montessoriańskie ukończyła roczny kurs przedszkolny Pedagogiki Montessori organizowany przez Stowarzyszenie Montessori Bez Granic. 

Prywatnie jest mamą dwóch chłopców, z którymi lubi spędzać czas na wspólnych aktywnościach sportowych - ich ulubioną rozrywką jest jazda konna. W wolnych chwilach - tylko dla - siebie zgłębia tajniki gry na ukulele. 

MARTA RZEŹNIAK

przedszkole katolickie Warszawa

Absolwentka Wydziału Teologicznego na UKSW w Warszawie. Zrobiła  licencjat z Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Akademii  Pedagogiki Specjalnej . Ukończyła roczny kurs  Pedagogiki Marii Montessori  oraz studia podyplomowe z Wychowania Przedszkolnego Metodą Marii Montessori na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.  Członkini Stowarzyszenia Montessori bez Granic.

Jej przygoda z dziećmi zaczęła się już w liceum, gdzie pracowała  jako wolontariuszka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Prowadziła  zajęcia z katechezy  na wszystkich etapach edukacyjnych. Pracowała w przedszkolach jako nauczyciel plastyki, oraz tworzyła autorskie zajęcia dla dzieci w Centrum Językowo – Kulturowym Ene Due  w Warszawie. Obecnie nauczyciel Montessori. Od 2011 roku związana z Przedszkolem  Montessori  Słonecznik. 

Kontakt z dziećmi daje jej wiele radości i jest motorem do ciągłego zdobywania wiedzy, poprzez udział w wielu kursach i szkoleniach oraz zgłębianie fachowej  literatury. Wierzy, że kluczem do sukcesu jest nauka przez całe życie.  W pracy stara się podążać za potrzebami dzieci, stwarzać inspirujące otoczenie, wykorzystywać sztuki plastyczne. Lubi odkrywać  u dzieci ich zainteresowania,  oraz drzemiący w nich twórczy potencjał. Dużą przyjemność i satysfakcję sprawia jej obserwowanie procesu twórczego u swoich podopiecznych. Lubi przysłuchiwać się dialogom dzieci, zachwyca ją bogactwo ich myśli. Sama stara się komunikować z nimi w duchu Porozumienia  Bez Przemocy. 

Wolny czas spędza dbając o swój rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy. Lubi podróże, szczególnie w kierunku  morza.

AGNIESZKA DRÓŻDŻ

przedszkole katolickie Warszawa

Absolwentka pedagogiki wczesnoszkolnej i korekcyjnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Odbyła roczny kurs przedszkolny z pedagogiki Montessori zorganizowany przez Stowarzyszenie Montessori bez Granic. Ukończyła także studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie – Collegium Bobolanum.

Praca z dziećmi jest dla niej pasją: „Samo przebywanie z dziećmi daje mi wiele radości, a odkrywanie dziecięcego świata i poznawanie punktu widzenia dziecka jest zawsze fascynujące. Wciąż zadziwia mnie dziecięca prostota, otwartość, spontaniczna radość i to, że każde dziecko jest inne, wyjątkowe.” Wybrała edukację Montessori, ponieważ, wg niej, ta metoda daje dużo przestrzeni na indywidualizację procesu nauczania.

Prywatnie lubi wycieczki rowerowe, długie spacery i książkę z przesłaniem. Chętnie poznaje różne techniki plastyczne, amatorsko lubi wytwarzać „coś z niczego” – czasem powstaje z tego projekt plastyczny.

KATARZYNA WYSZKOWSKA

przedszkole katolickie Warszawa

Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej i Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Podyplomowe Studia Wychowania Przedszkolnego Metodą Marii Montessori.

Od 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Dotychczasowe doświadczenie zdobywała podczas 8 letniej pracy w Stowarzyszeniu na warszawskich Stegnach, gdzie miała możliwość podjąć wiele wyzwań i wzbogacić swój warsztat pedagogiczny realizując różnorodne działania, a także rozpocząć przygodę z pedagogiką Montessori. Od 2016 r. związana z Przedszkolem Montessori Słonecznik. 

MAGDALENA CHENCZKE

przedszkole katolickie Warszawa

Zawodowo związana z przedszkolem Słonecznik od 2011 roku.

Pełni funkcję wicedyrektora.

Z wykształcenia pedagog specjalny i fizjoterapeutka.

Z zamiłowania do liczb, ukończyła studia podyplomowe na kierunku Rachunkowość i Finanse.

Przez wiele lat pracowała, jako pedagog – terapeuta, teraz jest wsparciem dla nauczycieli w sytuacjach trudnych.

Prywatnie szczęśliwa żona i mama gimnazjalisty.

Zafascynowana Islandią i daleką Północną, a pasją jest historia i kultura Żydów polskich.

Miłośniczka długodystansowych wypraw rowerowych.

MAGDA ROZBICKA

przedszkole katolickie Warszawa

Nauczycielka Montessori, pedagog specjalny w zakresie terapii pedagogicznej. 

Współzałożycielka Stowarzyszenia Montessori bez Granic, w ramach którego prowadzi warsztaty i zajęcia na kursach dla nauczycieli i rodziców, koordynuje kursy i warsztaty. Od 2012 roku współprowadzi grupę Niebieską w Przedszkolu Montessori Słonecznik.

W pracy z dziećmi najważniejsze jest dla niej budowanie relacji opartej na zaufaniu i szacunku. Darzy swoich podopiecznych uwagą i zrozumieniem, uczy wyrażania własnych potrzeb i emocji, wspiera na drodze indywidualnego rozwoju.  Z radością wchodzi do świata widzianego oczami przedszkolaków. Bardzo lubi obserwować dzieci, przysłuchiwać się ich rozmowom, a także brać w nich udział. Z fascynacją i dumą przygląda się rozwojowi dzieci, uwielbia momenty, w których widzi ich wzajemną troskę i szacunek.   

Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w zakresie terapii pedagogicznej, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie polityki oświatowej. Ukończyła Roczny Kurs Pedagogiki Montessori organizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koszarawie Bystrej oraz roczne studia podyplomowe Wychowania Przedszkolnego metodą Marii Montessori w Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczyła w kilku edycjach warsztatów dla profesjonalistów pracujących z dziećmi, prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, a także w cyklach warsztatów i superwizji dla nauczycieli pracujących w nurcie Porozumienia bez Przemocy. Ukończyła I stopień kursu Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Prywatnie lubi czytać i spędzać czas blisko natury. Z przyjemnością pielęgnuje rośliny, marzy o dużym ogrodzie.